فولاد مبارکه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شرکت فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می‌نماید

 

فولاد مبارکه در یک نگاه

شرکت فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می‌نماید. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌نماید. شرکت فولاد مبارکه دارای هفت مجتمع صنعتی در اقصی نقاط کشور بوده و بیش از بیست هزار نفر در بخش‌های مختلف این شرکت به کار اشتغال دارند.

ماموریت شرکت فولاد مبارکه

ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان‌تراز

چشم‌انداز شرکت فولاد مبارکه

پیشتاز در صنعت فولاد کشور با حفظ حداقل ۴۵ درصد از سهم تولید داخل به عنوان سازمانی سرآمد در تولید کیفی و اقتصادی، فناوری و بومی‌سازی، و حضور مداوم در بازار جهانی

صنعت فولاد

فرم خالص آهن فلزي با جلاي نقره اي و ته رنگ خاکستري است و چون به سهولت در معرض هوا اکسيد مي شود، ندرتاً به صورت ناتيو يافت مي شود. آهن به ميزان حدود 5 درصد در پوسته زمين رها شده است و کاني هاي آن از نظر ترکيب و شکل ظاهر بسيار متنوع هستند. معمول ترين کاني هاي آهن اکسيدهاي با رنگ هايي از خاکستري تا زرد يا قرمز هستند که مهمترين آنها مگنتيت (Fe3O4 ) و هماتيت (Fe2O3 ) هستند.
ساير کاني هاي معمول آهن اکسيدهاي هيدراته مثل گوتيت (FeO(OH)) و ليمونيت (FeO(OH).nH2O) و کاني کربناته (FeCO3) هستند.
مهمترين منابع تجارتي ماده معدني آهن ساختارهاي لايه اي آهن (BIF) هستند که در سنگ هاي پروتروزوئيک يافت مي شوند. منابع تجارتي معمولاً آن منابعي هستند که توسط فرآيندهاي طبيعي ثانويه تا عياري حدود 65 درصد آهن غني شده باشند. توده هاي ماگمايي نيز مي توانند منابعي براي مقادير بزرگ مگنتيت باشند. بزرگترين توده آهن ماگمايي شناخته شده تاکنون کايروناي سوئد است. ذخيره ماده معدني آهن جهان حدود 150ميليارد تن برآورد مي شود که حاوي 73 ميليارد تن آهن است. اکراين و روسيه به ترتيب بزرگترين ذخاير آهن جهان را دارا هستند.
سنگ آهن در مقياس بزرگ (بيش از يک ميليون تن در سال) علاوه بر ايران در روسيه ، سوئد، اکراين، موريتاني، آفريقاي جنوبي، کانادا، مکزيک، ايالات متحده آمريکا، برزيل، هندوستان، قزاقستان و استراليا توليد مي شود و بزرگترين توليد کننده آن چين است.
استخراج عمده سنگ آهن دنيا با روشهاي استخراج سطحي و به خصوص به روش روباز و به کمک حفاري و انفجار و سيستم شاول/ لودر و کاميون صورت مي گيرد. هر چند که استخراج زيرزميني آهن با روشهايي مثل استخراج از طبقات فرعي و تخريب بلوکي نيز صورت گرفته است. فرآوري سنگ آهن عمدتاً به روش جداسازي مغناطيسي، جداسازي ثقلي و فلوتاسيون صورت مي گيرد. حتي مي توان براي ماده معدني هماتيت  با خاصيت مغناطيسي ضعيف نيز از جداسازي مغناطيسي با شدت مغناطيس زياد استفاده کرد. البته اين ماده معدني به کمک فلوتاسيون نيز مي تواند تغليظ شود. حدود 98 درصد سنگ آهن با عيار مناسب يا کنسانتره آهن توليدي دنيا به مصرف توليد فولاد مي رسد و مستقيماً به صنايع فولادسازي ارسال مي شود. سنگ آهن يا کنسانتره آهن مذکور، در فرآيند آهن سازي و با استفاده از يک ماده احيا کننده، احيا شده و به آهن تبديل مي شود. پس از آن در فرآيند فولادسازي با افزودن کربن و ساير افزودني هاي ضروري، آهن به فولاد تبديل مي شود.
در روش کوره بلند، از کوره بلند (Blast Furnace) در توليد آهن با استفاده از ماده احيا کننده کک که از زغال سنگ حاصل مي شود و از کوره هاي اکسيژني (BOF) جهت توليد فولاد از آهن استفاده مي شود. در کنار فرآيندهاي اصلي (آهن سازي و فولادسازي) ، فرآيندهاي جانبي شامل کک سازي جهت تهيه ماده اوليه عمليات احيا و اگلومراسيون جهت آماده سازي سنگ معدن آهن نيز وجود دارند که در واقع خوراک موردنياز فرآيندهاي اصلي را فراهم مي کنند. اين تکنولوژي  مهمترين شيوه توليد فولاد خام در جهان به شمار مي آيد و حدود 60 درصد فولاد خام دنيا با اين روش توليد مي شود . در اين روش براي تبديل چدن مذاب به فولاد از کوره هاي BOF استفاده مي شود.  تکنولوژي ديگر، توليد فولاد به روش احياي مستقيم است. در اين روش گاز طبيعي (CH4) عامل احياي سنگ معدن آهن است و در کشورهايي با منابع غني گاز طبيعي مانند ايران مورد توجه است. سهم فولاد خام توليدي از اين روش در دنيا حدود 7 درصد است. تکنولوژي احياي مسقيم به چند تکنولوژي عمده تقسيم مي شود که مهمترين آنها عبارتند از: ميدرکس، HYLIII، HYLIV و بستر سيال که رايجترين آنها، تکنولوژي ميدرکس است.

 

http://www.msc.ir

 

موارد مرتبط

 • لعاب

  لعاب

  به جامدی شیشه گون که از ذوب یا گداختن مخلوطی از چندین ماده معدنی بدست می آید اطلاق می شود .

  امروزه حفاظت سطوح فلزی به کمک لعابکاری به گونه ای وسیع جایگزین سایر روش های  حفاظتی فلزات از جمله آبکاری ، رنگ زدن و ... گردیده است ، چرا که لعابکاری سطوح فلزی نه تنها آنها را در مقابل عوامل مختلف فرسایش مانند خوردگی ، زنگ زدن و ... . حفاظت می کند بلکه سبب جلا ، زیبایی و شفافیت خاص در این سطوح می گردد و علاوه بر آن مشکلات شستشو و نظافت محصول را به حداقل ممکن می رساند .

   لعابها به واسطه عایق بودن از ایجاد پیل های الکتروشیمیایی موضعی در سطوح فلزی ممانعت نموده و در نتیجه مانع خوردگی فلز می گردند . از طرف دیگر پایداری و مقاومت زیاد لعاب در برابر اکسیداسیون ( ترکیب با اکسیژن ) سطح فلز را در مقابل زنگ زدن به خوبی حفظ می کند .

  آهن به عنوان فلزی پایه همواره در معرض خطر خوردگی و زنگ زدن قرار دارد . از این رو استفاده از لعاب به عنوان محافظی در برابر خوردگی به اندازه کاربرد تزئینی آن ، منطقی تلقی می شود . علاوه بر آن لعاب چنان سطح مقاومی بر ظروف آهنی ایجاد می نماید که حتی در مجاورت تنشهای حرارتی نیز ، فلز را حفظ می کند .

  پخت لعاب

  پخت لعاب آخرین مرحله عملیات لعابکاری می باشد . در خلال فرایند پخت ، لعاب پوشش داده شده بر روی ورق با ایجاد یک پیوند قوی به سطح فلز چسبیده و ایجاد یک لایه کاملاً صاف و هموار می نماید . دما و زمان پخت از خصوصیات ویژه هر لعاب می باشد . علاوه بر این ها نوع کوره ، سرعت حرارت دهی ، شرایط طبیعی و نوع ورق فولادی مورد استفاده از جمله عوامل مؤثر بر شرایط پخت لعاب می باشند .

 • باربیکیو

  باربیکیو

  درواقع هم نوعی طبخ و هم نام دستگاهی است که برای کباب کردن انواع گوشت ( گاو، گوسفند، مرغ، ماهی) و فراورده های گوشتی مانند سوسیس به کار میرود.

  در واقع بین باربیکیو و گریل هم تفاوت وجود دارد و آن تفاوت مدت زمان و همچنین دمای بکار رفته برای پخت است، گریل ها در مدت کوتاه با دمای متوسط به بالا پخت را انجام میدهند، در صورتی که باربیکیو ها در مدت طولانی تر با دمای پایین تر پخت را انجام می دهند.

  باربیکیو در زبان فارسی به نوعی منقل و کباب پز اطلاق می گردد. همچنین به گوشتی که بروی آن کباب می گردد نیز باربیکیو می گویند. امروزه انواع سس باربیکیو در فروشگاه ها موجود است که طعم دودی به مواد خوراکی میدهد.

  باربیکیو در محیط های باز غیر مسقف مورد استفاده قرار می گیرد. و معمولاً در باغ ها، ویلاها، پارکها و جنگل ها مشاهده می شوند.

  باربیکیو پارتی نوعی میهمانی است که در فضای باز و در کنار باربیکیو شکل می­گیرد. این نوع میهمانی از پر طرفدارترین نوع میهمانی در آمریکا و استرالیا می­ باشد.

  در این روزگار که بیشتر مردم در آپارتمان­های کوچک زندگی می­نمایند، گذراندن ساعاتی در یک مهمانی باربیکیو بسیار دلپذیر خواهد بود.

  باربیکیو ها معمولا از منبع حرارتی ذغال استفاده می­کنند، اما انواع گازی و یا برقی نیز موجود می­باشد. توری گریل که مشبک است جهت طبخ انواع استیک، مرغ، ماهی، همبرگر وگوشت مورد استفاده قرار می گیرد.

   

   

   

 • رنگ پودری

  رنگ های پودری با روش پاشش الکترواستاتیک

  تفاوت اصلی میان رنگ پودری و رنگ مایع این است که در رنگ پودری آنگونه که در رنگ مایع نیاز به حلال بود نداریم و رنگ پودری به وسیله جریان الکتریکی به سطح می چسبد،تغییر روند استفاده از رنگ های مایع به رنگ های پودری الکترواستاتیک باعث ایجاد تحولی عظیم در کیفیت رنگ تولیدات صنایع تولیدی گردید. رنگ پودری الکترواستاتیک متشکل از ذرات ریز و خشک رزین به علاوه رنگدانه میباشد. این پودر از طریق تپانچه پاشش رنگ پودری همانند پیستوله پاشش رنگ مایع پاشیده می‌شود با این تفاوت که ، تپانچه پاشش، رنگ پودری را باردار کرده و بروی سطوح مورد نظر میپاشد. در هنگامی که ذرات رنگ به قطعه پاشیده می‌شود ، ذرات به سطح فلز می‌چسبند. ذرات چسبیده به سطح فلز، در کوره‌های صنعتی مخصوص تا 250 درجه سانتیگراد حرارت میبینند و پخت می‌شود. رنگ پودری دانه باز کرده و ذوب میشود و در سطح فلز همجوش شده و باعث ایجاد سطحی یکدست، ضخیم و مقاوم میشود. نتیجه کار سطحی زیبا و براق با مقاومتی بسیار عالی در مقابل مواد شیمیائی ، خراش و پوسته شدن و سه برابر مقاوم تر از رنگ های مایع می‌باشد. از آنجائی که رنگ پودری از طریق بارداری الکترواستاتیکی به قطعه کار می‌چسبد ، بدست آوردن یک سطح یکدست و با کیفیت بالا برای هر شرایط جوی ممکن می‌باشد .

  مزایای رنگ پودری

  این مزایا آنقدر قابل توجه بود که به سرعت به عنوان بهترین جایگزین برای رنگ های مایع معرفی شد، این مزایا شامل:

  1. دوام و عمر طولانی، مقاومت بالا، استحکام و عدم تغییر رنگ در برابر شرایط جوی
  2. ایجاد کاور در مدل های مختلف،چرمی،سمباده ای،چروک،چکشی،ساده،متالیک،ترک با ضخامت های مختلف
  3. ایجاد ضخامت یکنواخت و پوشش دهی بالا در تمامی نواحی و همچنین نفوذ پذیری در نقاط غیر قابل دسترس،گوشه ها و لبه ها

  از شیدهای این رنگ ها براق، نیم براق، مات ، نیمه مات و سوپر مات می باشد. علاوه برآن رنگ آمیزی رنگهای طرح دارا (Effective)

   

  1. چرمی
  2. چکشی
  3. سنباده ای
  4. چروک
  5. متلیک
  6. دکورال
  7. ورنی

   

محتوای بیشتر در این بخش: « باربیکیو مخازن زباله شهری »

نظر دادن

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

ارتباط فوری

   
تلفن 4357 7620 021
فکس 770 211 84 021
موبایل فروش 7500 930 0912
ایمیل فروش Sale@kolbeha.ir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وب سایت جدید